Privatnici: Ništa od povišice

Bez autora
Jan 04 2011

Zaposleni u javnom sektoru ove godine će dobiti tri kakve-takve povišice. Međutim, radnici u privredi nemaju čemu da se nadaju. Njima plate ni do sada nisu bile zvanično zamrznute, ali se bitka za opstanak firmi vodila preko njihovih leđa.Za dve godine u Srbiji je ugašeno skoro 200.000 radnih mesta, od kojih je najmanje 130.000 nestalo među preduzetnicima i njihovim radnicima. Ko je sačuvao posao, za povišicu i ne pita. U Srbiji je tokom čitave prošle godine prosek zarada u privredi bio manji nego u javnom sektoru.

Privatnici: Ništa od povišice Zaposleni u javnom sektoru ove godine će dobiti tri kakve-takve povišice.

Međutim, radnici u privredi nemaju čemu da se nadaju. Njima plate ni do sada nisu bile zvanično zamrznute, ali se bitka za opstanak firmi vodila preko njihovih leđa. Za dve godine u Srbiji je ugašeno skoro 200.000 radnih mesta, od kojih je najmanje 130.000 nestalo među preduzetnicima i njihovim radnicima. Ko je sačuvao posao, za povišicu i ne pita.

U Srbiji je tokom čitave prošle godine prosek zarada u privredi bio manji nego u javnom sektoru. U januaru 2010. radnici u privredi zarađivali su u proseku 29.291 dinar, a ukupan srpski prosek bio je za 630 dinara veći. U novembru, što je poslednji zvanični statistički podatak, u privredi je plata bila 32.505 dinara, a ukupan prosek bio je čak za 1.600 dinara “jači”. Iako su iznosi u dinarima neznatno rasli tokom godine, njihova protivvrednost u evrima potvrđuje - stagnaciju. Januarski prosek u privredi iznosio je 301 evro, a novembarski - 303 evra.

- Šanse da plate u realnom sektoru ove godine rastu su minimalne - kaže Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca Srbije.

- To zavisi od kompanije do kompanije, ali mislim da mogućnosti nisu velike. Iako povišice u javnom sektoru deluju minimalne, to su, ipak, povećanja, a preti se i tromesečnim usklađivanjem s rastom troškova života. Mislim da su plate u javnom sektoru veće nego što je realno. Imate delove zemlje gde su zarade povezane isključivo s tim sektorom, jer svi ljudi rade u administraciji. Što se privrede tiče, i zarada u njoj, treba biti pesimista. Dokle god se govori o smanjenju broja radnika, ne možemo da razmišljamo o većim platama.

Tradicionalno najugroženiji sektori su tekstilna industrija, proizvodnja krzna i obuće, ali i metalska industrija.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik